‘Thor: Ragnarok’ & ‘Wonder Woman’ Nominated For Critics’ Choice Awards

Featured Video

The nominations for the Critics Choice Awards have been released and feature fan favorite contenders, including Wonder Woman, Logan, and Thor: Ragnarok.

Advertisement

Wonder Woman has received nominations for Best Costume Design and Best Visual Effects. The blockbuster DC film  will also be a big contender for the Best Action Movie award.

Advertisement

The Best Action Movie category this year, also houses Logan, Baby Driver, Thor: Ragnarok, and War for the Planet of the Apes.

Patrick Stewart and Dafne Keen received nominations in the Best Supporting Actor and Best Young Actor/Actress categories, respectively, for their performances in Logan.

Advertisement

Check out the full list of nominees below!

FILM NOMINATIONS FOR THE 23rd ANNUAL CRITICS’ CHOICE AWARDS

Advertisement

BEST PICTURE

The Big Sick

Advertisement

Call Me by Your Name

Darkest Hour

Advertisement

Dunkirk

The Florida Project

Advertisement

Get Out

Lady Bird

Advertisement

The Post

The Shape of Water

Advertisement

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST ACTOR

Advertisement

Timothée Chalamet – Call Me by Your Name

James Franco – The Disaster Artist

Advertisement

Jake Gyllenhaal – Stronger

Tom Hanks – The Post

Advertisement

Daniel Kaluuya – Get Out

Daniel Day-Lewis – Phantom Thread

Advertisement

Gary Oldman – Darkest Hour

BEST ACTRESS

Advertisement

Jessica Chastain – Molly’s Game

Sally Hawkins – The Shape of Water

Advertisement

Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Margot Robbie – I, Tonya

Advertisement

Saoirse Ronan – Lady Bird

Meryl Streep – The Post

Advertisement

BEST SUPPORTING ACTOR

Willem Dafoe – The Florida Project

Advertisement

Armie Hammer – Call Me By Your Name

Richard Jenkins – The Shape of Water

Advertisement

Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Patrick Stewart – Logan

Advertisement

Michael Stuhlbarg – Call Me by Your Name

BEST SUPPORTING ACTRESS

Advertisement

Mary J. Blige – Mudbound

Hong Chau – Downsizing

Advertisement

Tiffany Haddish – Girls Trip

Holly Hunter – The Big Sick

Advertisement

Allison Janney – I, Tonya

Laurie Metcalf – Lady Bird

Advertisement

Octavia Spencer – The Shape of Water

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

Advertisement

Mckenna Grace – Gifted

Dafne Keen – Logan

Advertisement

Brooklynn Prince – The Florida Project

Millicent Simmonds – Wonderstruck

Advertisement

Jacob Tremblay – Wonder

BEST ACTING ENSEMBLE

Advertisement

Dunkirk

Lady Bird

Advertisement

Mudbound

The Post

Advertisement

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST DIRECTOR

Advertisement

Guillermo del Toro – The Shape of Water

Greta Gerwig – Lady Bird

Advertisement

Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Christopher Nolan – Dunkirk

Advertisement

Luca Guadagnino – Call Me By Your Name

Jordan Peele – Get Out

Advertisement

Steven Spielberg – The Post

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Advertisement

Guillermo del Toro and Vanessa Taylor – The Shape of Water

Greta Gerwig – Lady Bird

Advertisement

Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani – The Big Sick

Liz Hannah and Josh Singer – The Post

Advertisement

Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Jordan Peele – Get Out

Advertisement

BEST ADAPTED SCREENPLAY

James Ivory – Call Me by Your Name

Advertisement

Scott Neustadter and Michael H. Weber – The Disaster Artist

Dee Rees and Virgil Williams – Mudbound

Advertisement

Aaron Sorkin – Molly’s Game

Jack Thorne, Steve Conrad, Stephen Chbosky – Wonder

Advertisement

BEST CINEMATOGRAPHY

Roger Deakins – Blade Runner 2049

Advertisement

Hoyte van Hoytema – Dunkirk

Dan Laustsen – The Shape of Water

Advertisement

Rachel Morrison – Mudbound

Sayombhu Mukdeeprom – Call Me By Your Name

Advertisement

BEST PRODUCTION DESIGN

Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff Melvin – The Shape of Water

Advertisement

Jim Clay, Rebecca Alleway – Murder on the Orient Express

Nathan Crowley, Gary Fettis – Dunkirk

Advertisement

Dennis Gassner, Alessandra Querzola – Blade Runner 2049

Sarah Greenwood, Katie Spencer – Beauty and the Beast

Advertisement

Mark Tildesley, Véronique Melery – Phantom Thread

BEST EDITING

Advertisement

Michael Kahn, Sarah Broshar – The Post

Paul Machliss, Jonathan Amos – Baby Driver

Advertisement

Lee Smith – Dunkirk

Joe Walker – Blade Runner 2049

Advertisement

Sidney Wolinsky – The Shape of Water

BEST COSTUME DESIGN

Advertisement

Renée April – Blade Runner 2049

Mark Bridges – Phantom Thread

Advertisement

Jacqueline Durran – Beauty and the Beast

Lindy Hemming – Wonder Woman

Advertisement

Luis Sequeira – The Shape of Water

BEST HAIR AND MAKEUP

Advertisement

Beauty and the Beast

Darkest Hour

Advertisement

I, Tonya

The Shape of Water

Advertisement

Wonder

BEST VISUAL EFFECTS

Advertisement

Blade Runner 2049

Dunkirk

Advertisement

The Shape of Water

Thor: Ragnarok

Advertisement

War for the Planet of the Apes

Wonder Woman

Advertisement

BEST ANIMATED FEATURE

The Breadwinner

Advertisement

Coco

Despicable Me 3

Advertisement

The LEGO Batman Movie

Loving Vincent

Advertisement

BEST ACTION MOVIE

Baby Driver

Advertisement

Logan

Thor: Ragnarok

Advertisement

War for the Planet of the Apes

Wonder Woman

Advertisement

BEST COMEDY

The Big Sick

Advertisement

The Disaster Artist

Girls Trip

Advertisement

I, Tonya

Lady Bird

Advertisement

BEST ACTOR IN A COMEDY

Steve Carell – Battle of the Sexes

Advertisement

James Franco – The Disaster Artist

Chris Hemsworth – Thor: Ragnarok

Advertisement

Kumail Nanjiani – The Big Sick

Adam Sandler – The Meyerowitz Stories (New and Selected)

Advertisement

BEST ACTRESS IN A COMEDY

Tiffany Haddish – Girls Trip

Advertisement

Zoe Kazan – The Big Sick

Margot Robbie – I, Tonya

Advertisement

Saoirse Ronan – Lady Bird

Emma Stone – Battle of the Sexes

Advertisement

BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE

Blade Runner 2049

Advertisement

Get Out

It

Advertisement

The Shape of Water

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

Advertisement

BPM (Beats Per Minute)

A Fantastic Woman

Advertisement

First They Killed My Father

In the Fade

Advertisement

The Square

Thelma

Advertisement

BEST SONG

Evermore – Beauty and the Beast

Advertisement

Mystery of Love – Call Me By Your Name

Remember Me – Coco

Advertisement

Stand Up for Something – Marshall

This Is Me – The Greatest Showman

Advertisement

BEST SCORE

Alexandre Desplat – The Shape of Water

Advertisement

Jonny Greenwood – Phantom Thread

Dario Marianelli – Darkest Hour

Advertisement

Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer – Blade Runner 2049

John Williams – The Post

Advertisement

Hans Zimmer – Dunkirk

TELEVISION NOMINATIONS FOR THE 23rd ANNUAL CRITICS’ CHOICE AWARDS

Advertisement

Best Drama Series

American Gods (Starz)

Advertisement

The Crown (Netflix)

Game of Thrones (HBO)

Advertisement

The Handmaid’s Tale (Hulu)

Stranger Things (Netflix)

Advertisement

This Is Us (NBC)

Best Actor in a Drama Series

Advertisement

Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)

Paul Giamatti – Billions (Showtime)

Advertisement

Freddie Highmore – Bates Motel (A&E)

Ian McShane – American Gods (Starz)

Advertisement

Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC)

Liev Schreiber – Ray Donovan (Showtime)

Advertisement

Best Actress in a Drama Series

Caitriona Balfe – Outlander (Starz)

Advertisement

Christine Baranski – The Good Fight (CBS All Access)

Claire Foy – The Crown (Netflix)

Advertisement

Tatiana Maslany – Orphan Black (BBC America)

Elisabeth Moss – The Handmaid’s Tale (Hulu)

Advertisement

Robin Wright – House of Cards (Netflix)

Best Supporting Actor in a Drama Series

Advertisement

Bobby Cannavale – Mr. Robot (USA)

Asia Kate Dillon – Billions (Showtime)

Advertisement

Peter Dinklage – Game of Thrones (HBO)

David Harbour – Stranger Things (Netflix)

Advertisement

Delroy Lindo – The Good Fight (CBS All Access)

Michael McKean – Better Call Saul (AMC)

Advertisement

Best Supporting Actress in a Drama Series

Gillian Anderson – American Gods (Starz)

Advertisement

Emilia Clarke – Game of Thrones (HBO)

Ann Dowd – The Handmaid’s Tale (Hulu)

Advertisement

Cush Jumbo – The Good Fight (CBS All Access)

Margo Martindale – Sneaky Pete (Amazon)

Advertisement

Chrissy Metz – This Is Us (NBC)

Best Comedy Series

Advertisement

The Big Bang Theory (CBS)

Black-ish (ABC)

Advertisement

GLOW (Netflix)

The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)

Advertisement

Modern Family (ABC)

Patriot (Amazon)

Advertisement

Best Actor in a Comedy Series

Anthony Anderson – Black-ish (ABC)

Advertisement

Aziz Ansari – Master of None (Netflix)

Hank Azaria – Brockmire (IFC)

Advertisement

Ted Danson – The Good Place (NBC)

Thomas Middleditch – Silicon Valley (HBO)

Advertisement

Randall Park – Fresh Off the Boat (ABC)

Best Actress in a Comedy Series

Advertisement

Kristen Bell – The Good Place (NBC)

Alison Brie – GLOW (Netflix)

Advertisement

Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)

Sutton Foster – Younger (TV Land)

Advertisement

Ellie Kemper – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)

Constance Wu – Fresh Off the Boat (ABC)

Advertisement

Best Supporting Actor in a Comedy Series

Tituss Burgess – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)

Advertisement

Walton Goggins – Vice Principals (HBO)

Sean Hayes – Will & Grace (NBC)

Advertisement

Marc Maron – GLOW (Netflix)

Kumail Nanjiani – Silicon Valley (HBO)

Advertisement

Ed O’Neill – Modern Family (ABC)

Best Supporting Actress in a Comedy Series

Advertisement

Mayim Bialik – The Big Bang Theory (CBS)

Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)

Advertisement

Betty Gilpin – GLOW (Netflix)

Jenifer Lewis – Black-ish (ABC)

Advertisement

Alessandra Mastronardi – Master of None (Netflix)

Rita Moreno – One Day at a Time (Netflix)

Advertisement

Best Limited Series

American Vandal (Netflix)

Advertisement

Big Little Lies (HBO)

Fargo (FX)

Advertisement

Feud: Bette and Joan (FX)

Godless (Netflix)

Advertisement

The Long Road Home (National Geographic)

Best Movie Made for TV

Advertisement

Flint (Lifetime)

I Am Elizabeth Smart (Lifetime)

Advertisement

The Immortal Life of Henrietta Lacks (HBO)

Sherlock: The Lying Detective (PBS)

Advertisement

The Wizard of Lies (HBO)

Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series

Advertisement

Jeff Daniels – Godless (Netflix)

Robert De Niro – The Wizard of Lies (HBO)

Advertisement

Ewan McGregor – Fargo (FX)

Jack O’Connell – Godless (Netflix)

Advertisement

Evan Peters – American Horror Story: Cult (FX)

Bill Pullman – The Sinner (USA)

Advertisement

Jimmy Tatro – American Vandal (Netflix)

Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series

Advertisement

Jessica Biel – The Sinner (USA)

Alana Boden – I Am Elizabeth Smart (Lifetime)

Advertisement

Carrie Coon – Fargo (FX)

Nicole Kidman – Big Little Lies (HBO)

Advertisement

Jessica Lange – Feud: Bette and Joan (FX)

Reese Witherspoon – Big Little Lies (HBO)

Advertisement

Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series

Johnny Flynn – Genius (National Geographic)

Advertisement

Benito Martinez – American Crime (ABC)

Alfred Molina – Feud: Bette and Joan (FX)

Advertisement

Alexander Skarsgård – Big Little Lies (HBO)

David Thewlis – Fargo (FX)

Advertisement

Stanley Tucci – Feud: Bette and Joan (FX)

Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series

Advertisement

Judy Davis – Feud: Bette and Joan (FX)

Laura Dern – Big Little Lies (HBO)

Advertisement

Jackie Hoffman – Feud: Bette and Joan (FX)

Regina King – American Crime (ABC)

Advertisement

Michelle Pfeiffer – The Wizard of Lies (HBO)

Mary Elizabeth Winstead – Fargo (FX)

Advertisement

Best Talk Show

Ellen (NBC)

Advertisement

Harry (Syndicated)

Jimmy Kimmel Live! (ABC)

Advertisement

The Late Late Show with James Corden (CBS)

The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (NBC)

Advertisement

Watch What Happens Live with Andy Cohen (BRAVO)

Best Animated Series

Advertisement

Archer (FX)

Bob’s Burgers (FOX)

Advertisement

BoJack Horseman (Netflix)

Danger & Eggs (Amazon)

Advertisement

Rick and Morty (Adult Swim)

The Simpsons (FOX)

Advertisement

Best Unstructured Reality Series

Born This Way (A&E)

Advertisement

Ice Road Truckers (History)

Intervention  (A&E)

Advertisement

Live PD (A&E)

Ride with Norman Reedus (AMC)

Advertisement

Teen Mom (MTV)

Best Structured Reality Series

Advertisement

The Carbonaro Effect (truTV)

Fixer Upper (HGTV)

Advertisement

The Profit (CNBC)

Shark Tank (ABC)

Advertisement

Undercover Boss (CBS)

Who Do You Think You Are? (TLC)

Advertisement

Best Reality Competition Series

America’s Got Talent (NBC)

Advertisement

Chopped (Food Network)

Dancing with the Stars (ABC)

Advertisement

Project Runway (Lifetime)

RuPaul’s Drag Race (LOGOtv)

Advertisement

The Voice (NBC)

Best Reality Show Host

Advertisement

Ted Allen – Chopped (Food Network)

Tyra Banks – America’s Got Talent (NBC)

Advertisement

Tom Bergeron – Dancing with the Stars (ABC)

Cat Deeley – So You Think You Can Dance (FOX)

Advertisement

Joanna and Chip Gaines – Fixer Upper (HGTV)

RuPaul – RuPaul’s Drag Race (LOGOtv)

Advertisement

The Critic’s Choice Awards will air on Thursday, January 11, 2018 on The CW.

What do you think of the nominees? Let us know your thoughts in comments below!

Advertisement
Avatar

Written by Reilly Johnson

Reilly Johnson is a businessman, journalist, and a staple in the online entertainment community contributing to some of the largest entertainment pages in the world. Currently, Reilly is the President of FandomWire.